Ankiety na InstaStory - jak je stworzyć i do czego wykorzystać

Ankiety na InstaStory – jak je stworzyć i do czego wykorzystać?

Spis treści:

Możliwość wstawienia ankiety na IG funkcjonuje od 2017 roku. Opcja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla influencerów z dużą liczbą obserwujących. Mogą z niej korzystać także mniejsze konta, które chcą podnieść zaangażowanie swojej społeczności i poznać jej preferencje wobec publikowanych treści. W jaki sposób dodać ankietę na Instastory i jakie są jej możliwości?

Co to jest ankieta na Instagramie?

Ankiety IG stanowią jedną z form komunikacji z odbiorcami. Narzędzie ma formę interaktywnej naklejki, którą umieszcza się na Instastory. Obserwatorzy czytają pytanie zadane przez twórcę i wybierają jedną z dwóch opcji widocznych w relacji. Wstawienie ankiety na Instastory pomaga poznać opinię odbiorców na konkretny temat. Zebrane wyniki prezentowane są w podglądzie relacji, a twórca ma możliwość sprawdzić, kto udzielił konkretnej odpowiedzi.

Treść pytania zadanego w ankiecie jest dowolna. Może ono dotyczyć opinii na temat publikowanych treści lub być poradą w kwestii zakupu. Naklejka z ankietą może zawierać hashtag, emotkę lub dowolny tekst. Zarówno pole z pytaniem, jak i rubryka z odpowiedziami mają ograniczenie dotyczące ilości znaków. Jest ono jednak na tyle duże, by umożliwić twórcom swobodne dodawanie wybranych treści.

Jak stworzyć ankietę na IG - instrukcja krok po kroku

Tworzenie ankiety na IG jest proste i nie wymaga specjalnego rozeznania w działaniu aplikacji. Twórcy chcący wykorzystać to narzędzie w komunikacji z odbiorcami powinni wykonać następujące kroki:

  • Otwórz relację i zrób zdjęcie, które chcesz dodać na Instastory.
  • Przesuń palcem z dołu do góry i wybierz opcję „Ankiety”. Narzędzie znajdziesz także w ikonie z naklejkami w prawym, górnym rogu relacji.
  • Dodaj pytanie, które chcesz zadań obserwatorom. Kliknij na biały tekst znajdujący się nad naklejką ankiety i wpisz dowolną treść.
  • Naciśnij na domyślne opcje odpowiedzi widoczne w ankiecie. Wybór „TAK/NIE” możesz zamienić dowolnym innym tekstem.
  • Możesz zmienić położenie naklejki na ekranie. Po wpisaniu pytań i odpowiedzi naciśnij na ankietę i przesuń ją w dowolne miejsce. Możesz także zmienić jej rozmiar.
  • Prześlij relację do obserwatorów i obserwuj wyniki ankiety na Instastory.
ankieta na IG
Ankieta na Ig

Wiedza o tym, jak zrobić ankietę na Instagramie przyda się w angażowaniu społeczności do wyższej interakcji z profilem twórcy. To jednak nie jedyna korzyść, jaka płynie z używania naklejek z ankietą. Do czego jeszcze je wykorzystać?

Jak można wykorzystać funkcję ankiet na Instagramie?

Myśląc nad możliwościami jakie ma ankieta przykład brać można od największych profili. Te wykorzystują ankiety do poznawania opinii swoich obserwatorów, urządzają za ich pomocą ciekawe dla odbiorców quizy, czy sprawdzają ich światopogląd. Narzędzia wykorzystywać można także do planowania przyszłych treści. Twórcy mogą zapytać odbiorców o oczekiwane tematy przyszłych postów, dotyczące m.in. tego jak zacząć zarabiać na Instagramie, czy jak nawiązać współpracę ze sponsorami. Ankiety są więc narzędziem przydatnym dla obu stron, jeśli zauważy się ich pełny potencjał.

Tworząc ankiety na IG można sukcesywnie zwiększać zaangażowanie odbiorców w interakcję z profilem twórcy. Narzędzie służy także do poznawania preferencji obserwatorów, czy budowaniu relacji z nimi. Robienie ankiet jest łatwe, a ich wyniki widoczne są po wejściu w relację. Z tej opcji korzystać mogą zarówno influencerzy, jak i mniejsi twórcy obecni na Instagramie.

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba serduszek 11

Daj like jako pierwszy!

Udostępnij:
Aparat FUFJIFILM Instax min 12

Aparat natychmiastowy w super cenie!

Drukuje zdjęcie w 5 sekund!

Aparat FujiFilm Instax Mini 12