Co to są presety?

Presety, nazwa zaciągnięta z języka angielskiego, która oznacza dosłownie ustawienia wstępne. Jest to zbiór zapamiętanych ustawień, dzięki którym można uzyskać zdefiniowany wcześniej efekt dla grupy zdjęć. Jak już można się domyśleć, presety są chętnie wykorzystywane przez fotografów, ale również osoby, które nie zajmują się tym zawodowo. W końcu kto z nas nie chciał nigdy zrobić ładnego zdjęcia? Niestety, każdy, kto chociaż raz próbował przerobić zdjęcie na własną rękę wie, że nie jest to łatwe zadanie.

Jak to wyglądało dawniej? - proces wywoływania zdjęć w ciemni

W pewnym momencie mojej przygody z fotografią spotkałem się z zarzutem, że moje zdjęcia są przerobione. Co w tym złego? Dawniej, aby uzyskać zdjęcie, należało je wywołać. W tym celu udawało się do specjalnie przystosowanych pomieszczeń, które nazywały się ciemną. Nazwa zapewne pochodzi od panującego tam półmroku, w którym można było sobie pozwolić jedynie na słabe światło czerwone, aby nie uszkodzić odbitek zbyt dużym natężeniem światła.

Wywoływanie zdjęć było skomplikowanym procesem chemicznym z użyciem środków takich jak właśnie wywoływacz czy utrwalacz. Klisze należało moczyć kolejno we wcześniej wymienionych substancjach, odczekać 15-30 minut, po czym wypukiwać wodą i powtórzyć cały proces kilkukrotnie. Po wysuszeniu kliszy można było przejść do wykonywania odbitek, a odbywało się to za pomocą narzędzia, które przypomina dawne rzutniki wykorzystywane po dziś dzień przez niektórych nauczycieli i wykładowców (Nie wiedzieć czemu).

Czym zatem różni się manipulacja naświetleniem zdjęcia w ciemni od dzisiejszego przesunięcia suwakiem w programie graficznym? No cóż, z pewnością jest to wygodniejsze, ale cel pozostał ten sam. Wydobyć z wykonanego zdjęcie pełen potencjał.

Od kilku lat fotografia nabrała innego charakteru. Coraz częściej zdjęcia wykonywane są za pomocą telefonów, które swoją drogą coraz lepiej się do tego nadają. Aktualne flagowce ze względu na moc procesorów są w stanie robić lepsze zdjęcia niż aparaty średniej jakości. W dodatku zmienił się również format. Aktualnie duża część fotografii dostosowywana jest do standardów panujących w social media. Przykładowo Instagramowy format to 1080 x 1080 px, czyli kwadrat co nakłada na osobę wykonującą zdjęcie pewne ograniczenia.

Presety na instagrama

Wcześniej przygotowane ustawienia wstępnie, czyli presety świetnie nadają się do prowadzenia kont w social media. Przykładowo algorytm instagrama nagradza użytkowników, którzy zachęcają do interakcji. Jak zatem zwrócić na siebie uwagę na portalu, którego głównym celem jest dodawanie zdjęć? Oczywiście dobrej jakości fotografie. Przy czym należy pamiętać, że algorytm ocenia cały profil użytkownika, a nie pojedyncze zdjęcia. Świetnym pomysłem jest tworzenie spójnego kolorystycznego feedu.

feed instagram preset
Feed instagram z jednym presetem

Dobrze przygotowany preset można wykorzystać do wielu zdjęć co daje świetne rezultaty.

Jak używać presetów?

W celu edycji zdjęć bez wątpienia będzie Ci potrzeby odpowiedni program. Jednym z najbardziej popularnych i moim zdaniem bezkonkurencyjnym jest program Lightroom, który jest dostępny za darmo dla wersji mobilnej na urządzenia IOS i Android oraz wersja płatna dla desktopów. W wersji darmowej program posiada pewne ograniczenia, jednak w większości przypadków wystarczy. Ta wersja pozwala również na wgranie już gotowych presetów, co jeszcze bardziej ułatwia prace. 

preset ustawienia - suwaki lightroom
Ustawienia presetow lightroom

Po wybraniu zdjęcia naszym oczom ukarze się masa suwaków odpowiedzialnych za takie rzeczy jak kontrast, światło, temperatura czy kolory. Dla osób bardziej doświadczonych polecam przejść na widok krzywych natomiast wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym programem, polecam zacząć od drobnych zmian w kontraście i kolorach. Należy jednak uważać, bo bardzo łatwo jest przegiąć, przez co zdjęcie staje się przerysowane i mało atrakcyjne dla oka. 

Co to są presety - przed po
Preset przed i po

Dobrym pomysłem będzie też kupno gotowych presetów wykonanych przez doświadczonych użytkowników, aby chociażby podpatrzeć w jaki sposób osiągnęli tak dobre efekty.

Czy warto kupić presety- podsumowanie

Bez wątpienia fotografia mocno ewoluowała na przestrzeni lat, jednak w dalszym ciągu opiera się na tym samym co w latach 90. Jeżeli jesteś twórcą bloga, prowadzisz profil na instagramie lub po prostu chcesz pochwalić się ślicznymi zdjęciami, zdecydowanie polecam zacząć właśnie od tego. Sam pomimo doświadczenia wspomagam się presetami innych twórców. Należy jednak pamiętać, że nie każdy zbiór ustawień  pasuje do każdego zdjęcia. W celu dobrania odpowiednich presetów zastanów się najpierw, jak Twoje zdjęcie lub profil mają wyglądać oraz jaka jest ich tematyka. Dla pięknych zachodów słońca presety podkreślające pastelową zieleń mogą nie do końca spełnić swoją rolę. Przed kupnem zawsze zapoznajcie się z opisem i przejrzyj przykładowe fotografie z jego zastosowaniem. Warto eksperymentować. 

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba serduszek 0

Daj like jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *