Instagram reels - co to jest i jak je uruchomić

Instagram reels – co to jest i jak je uruchomić

Spis treści:
Nie jest tajemnicą, że Instagram lubi „kopiować” ciekawe funkcje innych aplikacji. Instagram Story to nic innego, jak kopia Snapchata, który swojego czasu bił rekordy popularności. Celem IGTV była z kolei możliwość publikowania dłuższych filmów na Instagramie, zamiast na YouTube. Jakiś czas temu Instagram wprowadził kolejną nowość, inspirując się tym razem TikTokiem, a nowością są właśnie Rolki, czyli Instagram Reels.

Czym są Rolki?

Rolki to jedna z najnowszych funkcji na Instagramie, która daje możliwość tworzenia krótkich 15-30 sekundowych filmików. Opcja to umożliwia dodawanie różnego rodzaju efektów specjalnych oraz wybraną przez nas muzykę. Co więcej, tego typu filmiki możemy tworzyć zarówno z poziomu aplikacji, jak również wgrać gotowe już wideo z naszej galerii, posługując się utworem czy muzyką nagraną przez siebie lub wybranymi z biblioteki dźwięków. 

W Reels mamy do dyspozycji również funkcję Speed, która pozwala na przyspieszenie lub spowolnienie zaznaczonego fragmentu filmu lub dźwięku. AR Effects odpowiada z kolei za nagrywanie materiału z takimi filtrami, jakie mamy do dyspozycji w Insta Story. Timer i Countdown to inaczej czasomierz, z którego pomocą mamy możliwość rozpoczęcia nagrywania bez użycia rąk, a dzięki funkcji Align utworzymy płynne przejścia – wyrównamy obiekty z dwóch klipów.

Twoje zdjęcia + nasze presety

filtr lightroom jest świetny do stworzenia spójnego feedu na Instagramie!

Instagram Reels w Polsce

Początkowo funkcja Rolek dostępna była jedynie w kilku krajach, takich jak Brazylia, Francja, Niemcy czy Indie. Aktualnie liczba państw, które mają dostęp do tej opcji stale się powiększa, jednak przysparzało to wielu trudności pod kątem praw autorskich w kontekście muzyki. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że trudności te zostały w Polsce rozwiązane i od niedawna możemy cieszyć się nową funkcją na naszych profilach.

Jak włączyć Reels?

Mimo tego, że rolki są już dostępne w naszym kraju to jeszcze nie wszyscy mogą z nich korzystać.

Jeśli ta funkcja nie jest dla nas dostępna to wystarczy, że znajdziemy twórcę, który dostęp do rolek już posiada i podzielił się takim wideo na swoim Story. Po włączeniu relacji tego twórcy, zaraz pod nazwą profilu w lewym górnym rogu pojawia się informacja, że film „utworzono przy użyciu Reels”. Wystarczy, że w to klikniemy, następnie „Rolki” oraz „Wypróbuj”. Pojawi nam się informacja, że teraz możemy utworzyć wideo przy pomocy Reels.

Utworzono przy użyciu Reels
Utworzono przy użyciu Reels

Metoda druga:

Kolejnym sposobem na dostanie się do Rolek jest:

  • Wejście w tryb tworzenia Instagram Story,
  • wybranie pierwszego lepszego efektu i kliknięcie w niego,
  • wybranie “wyświetl stronę efektu” i klikamy w jakiekolwiek wideo.
jak włączyć reels za pomocą efektu
Jak dostać się do Reels
jak dostać się do reels Instagram
Jak dostać się do Reels

Filmiki, które się wyświetliły zostały stworzone przy pomocy funkcji Reels. Wchodząc w wideo wybieramy następnie aparat w prawym górnym rogu i dzięki temu zostajemy przekierowani do trybu tworzenia własnej Rolki.

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczam Rolek, to możesz je eksplorować z poziomu panelu nawigacji. Jest to środkowy przycisk, zaraz obok zwykłego wyszukiwania. Reels możemy także tworzyć poprzez kliknięcie przycisku “+” w prawym górnym rogu ekranu, przykładowo z poziomu naszego profilu.

Dostęp do Reels Instagram
Dostęp do Reels Instagram

Czy warto korzystać z Reels?

Zdecydowanie tak! Rolki na Instagramie to dodatkowa funkcja, która posiada swoje własne „eksploruj”. Działa ono jak „dla Ciebie” na TikToku. To znaczy, że jeśli nasz materiał trafi do tej „specjalnej” zakładki, to jest szansa, że zyska ogromną popularność, a co za tym idzie – nasz profil zyska nowych odbiorców.

Do rolkowego eksploruj będą trafiały jednak materiały wybierane przez Instagram, a kryterium wyboru będzie się opierało w dużej mierze na tym, jak bardzo dany materiał będzie angażujący, jaki styl i gatunek będzie miało dane wideo oraz kiedy zostało ono opublikowane. Co więcej, format wideo jest bardzo wciągający i zdecydowana większość społeczeństwa preferuje właśnie taki przekaz. Dodatkowo tworzenie Rolek jest świetnym sposobem na rozwijanie swojej kreatywności.

A Ty korzystasz już z Reels? 🙂

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba serduszek 5

Daj like jako pierwszy!

Udostępnij:
Aparat FUFJIFILM Instax min 12

Aparat natychmiastowy w super cenie!

Drukuje zdjęcie w 5 sekund!

Aparat FujiFilm Instax Mini 12