Shadowban - co to jest i jak się przed nim chronić?

Shadowban – co to jest i jak się przed nim chronić?

Spis treści:

Instagram jest dziś jednym z najbardziej wypływowych portali społecznościowych. To idealna droga dla influencerów, by dotrzeć do fanów i poszerzać grono odbiorców. Daje wiele możliwości promocji osobistej marki, jednak istnieje też ciemna strona korzystania z Instagrama. Co to shadowban i jak się go pozbyć? Odpowiemy dziś na te pytania i postaramy się podpowiedzieć jak unikać tego problemu w przyszłości.

Shadowban na Instagramie - definicja

Co to jest shadowban? Jak sama nazwa wskazuje, jest to ukryta blokada (ang. shadow), czyli cień. Shadowban nie jest prosty do wykrycia. Instagram w pewnym momencie może zacząć ukrywać Twoje posty bez informowania o tym fakcie. Ban polega na ograniczaniu wyświetlenia postów i komentarzy dla kont, które Cię nie obserwują. Blokuje więc możliwość uzyskiwania nowych obserwujących i docierania do osób, które mogłyby być zainteresowane Twoim contentem. 

Bywa to bardzo bolesne szczególnie dla rozwijających się twórców, ponieważ blokuje progres konta. Możesz jednak zauważyć pewne oznaki, że masz shadowbana. Jeśli od pewnego czasu ilość polubień, czy komentarzy się zmniejsza, być może dotknął Cię właśnie ten problem powszechnie nazywany również ucinaniem zasięgów. Możliwe też, że maleje ilość nowych obserwujących. Są to sygnały do przeprowadzenia dalszego śledztwa.

Shadowban test

Najprostszym sposobem na wykrycie shadowbana jest założenie nowego konta lub poproszenie znajomego, który Cię nie obserwuje o sprawdzenie czy na hashtagi dodane w opisie posta wyświetlają się Twoje zdjęcia. Jeśli ich nie widzą, oznacza to jedno – zostałeś zbanowany!

shadowban test Instagram - ręczne wpisywanie hashtagów
Ręczny test na shadowban

W Internecie znaleźć możemy również wiele narzędzi do analizowania profilu na Instagramie potocznie nazywanymi Shadowban tester. Niestety większość tych narzędzi ogranicza się do pobrania Twoich hashtagów z kilku ostatnich postów i porównuje je do często nieaktualnej listy zbanowanych hashtagów.

Za co można dostać shadowbana?

Istnieje wiele możliwości otrzymania bana. Najczęściej zostaje nałożony za działalność uznawaną jako spam. Publikowanie zbyt wielu komentarzy czy postów o podobnej treści, dodawania wielu kont do obserwowanych w krótkim czasie, czy też usuwanie wielu kont z obserwowanych zaraz po ich dodaniu to szybka droga do shadowbana. Jest to związane z polityką Instagrama, który stawia na oryginalność treści, nie ich masowość. W ten sposób ukarane zostanie też używanie wszelkiego rodzaju botów, jeśli taka działalność zostanie wykryta. Shadowbana otrzymasz także za złamanie regulaminu Instagrama, warto więc się z nim zapoznać.

Widziałeś już nasze profesjonalne presety do Lightrooma?

Co ciekawe, shadowbana można też otrzymać za korzystanie z zakazanych hasztagów. Niełatwo jednak dotrzeć do informacji, jakie hasztagi do nich należą. Z jednej strony sprawa jest prosta – są to wszystkie hasztagi związane z poprawnością polityczną, czy nielegalnymi czynnościami. Z drugiej strony jednak, mogą to być po prostu masowo używane, popularne hasztagi, których stosowanie zostanie uznane za spam. Nigdy więc nie wiadomo, kiedy Instagram postanowi zablokować Twoje konto.

Jak się pozbyć shadowbana?

Jeśli stwierdzisz z całą pewnością, że Twoje konto zostało zbanowane, najpierw należy odkryć przyczynę i ją wyeliminować. Musisz więc zaprzestać zabronionej działalności, czyli spamowania lub korzystania z botów. Jeśli używasz zabronionych hasztagów, musisz usunąć je z postów lub komentarzy, które je zawierały. Listy tych tagów ulegają ciągłym zmianom, dlatego najlepiej poszukać aktualnych w internecie. Postaraj się też zadbać o oryginalność treści, które publikujesz, nie wklejaj tych samych komentarzy pod postami, dodawaj nieszablonowe wpisy. Pozwoli to też uniknąć otrzymania tymczasowego bana ograniczającego pewne aktywności.

Shadowban powinien zostać zdjęty po upływie 14 dni od wyeliminowanie przyczyny. Jeśli jednak „nielegalna” działalność będzie kontynowania (na przykład jeśli dodasz kolejne hasztagi z listy zakazanych), ban może zostać przedłużony i trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Ja się przed nim chronić?

Najprostsza droga do uniknięcia shadowbana to po prostu przestrzeganie regulaminu Instagrama. Nie korzystaj z botów, choć ich używanie może wydać się kuszącą opcją do uzyskania szybkiej popularności. Algorytmy jednak szybko wykryją wszelkie podejrzane działania i je zablokują, więc Twoje konto więcej na tym straci niż zyska. Zadbaj o nietuzinkowość swoich treści, co pomoże zdobyć prawdziwych fanów przynosząc długofalowe korzyści. Pamiętaj, że wszyscy szukamy w internecie oryginalnych treści i realnych ludzi oraz emocji. Jeśli skupisz się na ich przekazywaniu w swój własny sposób, wysiłek włożony w rozwój Twojego konta, z pewnością zaprocentuje. Zyskasz wtedy grono wiernych fanów i staniesz się prawdziwym influencerem.

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba serduszek 12

Daj like jako pierwszy!

Udostępnij:
Aparat FUFJIFILM Instax min 12

Aparat natychmiastowy w super cenie!

Drukuje zdjęcie w 5 sekund!

Aparat FujiFilm Instax Mini 12