Nie od dziś wiadomo, że najlepszy aparat to ten, który zawsze jest pod ręką. Dostępne na rynku smartfony są teraz wyposażone w świetnej jakości aparaty, dzięki którym można robić naprawdę fantastyczne zdjęcia. Telefon dodatkowo jest poręczny i można go zabrać ze sobą wszędzie, nie martwiąc się o dodatkowe kilogramy podczas podróży. Jak więc robić ciekawe zdjęcia telefonem? O tym w dalszej części naszego poradnika.
Robienie zdjęć telefonem - podstawowe zasady dla początkujących
Istnieje kilka podstawowych reguł, których warto się trzymać podczas fotografowania telefonem. Przede wszystkim należy ograniczyć używanie lampy błyskowej. Fotografując z jej pomocą w ciągu dnia bardzo łatwo można uzyskać efekt prześwietlonej cery i czerwonych oczu. Jest to niepożądany efekt, który negatywnie wpływa na atrakcyjność zdjęć. Lampą można się wspomagać fotografując w nocy, jednak dla uzyskania ciekawszego efektu lepiej korzystać z nocnego trybu fotografowania. Tryb ten dostępny jest w większości nowych smartfonów i świetnie sprawdza się w warunkach słabego oświetlenia. Jeśli robimy zdjęcia w miejscu, gdzie naturalnego światła jest niewiele, zamiast lampy błyskowej można użyć miecza świetlnego, który nie tylko ożywi fotografie, ale także nada im nietuzinkowego charakteru.
Kolejną regułą jest rozróżnienie kategorii zdjęć. Podczas fotografowania ludzi warto przestawić aparat w tryb portretowy, wówczas uzyskamy efekt rozmytego tła. Ten tryb umożliwia wybór siły rozmycia (f), dzięki któremu fotografie będą wyglądały profesjonalnie. Ta sama zasada ma zastosowanie do zdjęć produktowych.
Miasta czy krajobrazy najlepiej fotografować w trybie zwykłym, ponieważ w tym przypadku rozmycie tła najczęściej nie jest pożądane.
Następną regułą, którą trzeba mieć na uwadze jest sprawdzenie otoczenia. Warto poświęcić chwilę na znalezienie najlepszego kadru. Kiedy kadr zostanie odnaleziony trzeba pamiętać o linii horyzontu – zdjęcia robione w mieście czy zdjęcia krajobrazu powinny być do niej wyrównane. W tym celu można w ustawieniach aparatu włączyć siatkę kompozycji, która ułatwi kadrowanie. Jak tego dokonać? Na początku należy wejść w „Ustawienia”, a następnie „Aparat” i „Siatka”. Prawda, że proste?
Regularne czyszczenie obiektywu
Czyszczenie obiektywu aparatu przed każdym jego użyciem jest bardzo ważne i powinno wejść w nawyk. Czysty obiektyw to wyraźne zdjęcia, bez niechcianych szumów i zamglenia. Do przetarcia obiektywu dobrze jest używać dedykowanych ściereczek, np. z mikrofibry. Można także zainwestować w folię ochronną na obiektyw, co dodatkowo zabezpieczy go przez zarysowaniem i stłuczeniem.
Świetne zdjęcia telefonem na 6 sposobów - to nic trudnego!
Do robienia fantastycznych zdjęć wcale nie jest potrzebny profesjonalny aparat fotograficzny. Obecnie wystarczy smartfon z dobrym aparatem i odrobina kreatywności. Podczas robienia zdjęć telefonem wystarczy wziąć pod uwagę takie czynniki jak kadr, światło, porę dnia czy otoczenie. Oczywiście liczą się także umiejętności, dlatego im więcej praktyki, tym lepsze efekty.
Odpowiednie światło
Fotograf jest nikim innym, jak poszukiwaczem pięknego światła. Na początku warto próbować swoich sił i robić zdjęcia o różnych porach dnia, by zobaczyć jakie oświetlenie najbardziej do nas przemawia. Podczas golden hour światło staje się bardziej miękkie, dzięki czemu fotografie nabierają tajemniczego klimatu. Należy jednak unikać robienia zdjęć w mocnym słońcu, gdyż to bardzo wyostrza rysy twarzy i wpływa na pojawianie się niechcianych cieni. Dla zaawansowanych fotografów pracujących w mocnym świetle dziennym polecana jest blenda. Pomaga ona uniknąć powstawania cieni na twarzy, a dodatkowo zmiękcza światło.
Zasada trójpodziału
Dzięki stosowaniu zasady trójpodziału zdjęcia stają się bardziej przejrzyste i czytelne dla odbiorcy. Zasada ta mówi, że kadr powinien być przecięty dwoma pionowymi i dwoma poziomymi liniami. Uzyskujemy wtedy dziewięć takich samych prostokątów, a punkty przecięcia tych linii to tak zwane mocne punkty.
Naukowo udowodnione jest, że to właśnie w miejsca przecięcia tych linii kierowany jest wzrok odbiorców, gdy tylko widzą daną fotografię. Najważniejszy element zdjęcia najlepiej jest więc umieścić w punkcie przecięcia linii, a nie na samym środku.
By fotografia zyskała mocniejszy i bardziej wyraźny przekaz, w punkcie przecięcia tych linii należy umieścić osobę (lub produkt, w przypadku fotografii produktowej). Regułą jest, że w poziomych liniach umieszcza się krajobraz (np. linie brzegowe, linie horyzontu czy też linie wierzchołków gór), natomiast w pionowych liniach umieszczane są budynki, drzewa czy osoby. Zasada trójpodziału sprawdza się także przy centralnych kompozycjach – ułatwia ustawienie głównego motywu idealnie na samym środku. Wszystko tak naprawdę zależy od kadru i pożądanego efektu.
Ciekawa perspektywa
Perspektywa jest szalenie istotna i potrafi całkowicie odmienić fotografię. Warto eksperymentować, próbować kadrów z góry, z dołu, zza roślin czy budynków. Można wprowadzić ciekawe kompozycje z rozmytym tłem lub pierwszym planem. Testowanie nowych rzeczy zawsze wychodzi na plus!
Czyste otoczenie
Żeby zrobić dobre zdjęcie telefonem bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy otoczenie jest puste i w żaden sposób niezaśmiecone. W momencie robienia zdjęcia łatwo jest przeoczyć np. śmietnik znajdujący się kadrze lub innego rodzaju niepożądane obiekty. Jeśli nie można pozbyć się rzeczy psujących kadr, wystarczy zmienić perspektywę tak, by je zasłonić lub uciąć.
Filtry do zdjęć
Presety (czyli filtry do zdjęć) to coś, co z pewnością polubią początkujące osoby. Gotowe ustawienia kolorystyczne nadadzą zdjęciom fantastycznych barw i sprawią, że będą one jeszcze bardziej unikalne. Stosowanie tego typu rozwiązań jest niesamowicie proste – wystarczy zainstalować presety w aplikacji Lightroom na swoim komputerze lub telefonie. Od tego momentu zaledwie jedno kliknięcie dzieli użytkownika od uzyskania ciekawie wyglądającej fotografii.
Własny styl i inspiracja
Wyrobienie własnego stylu fotografowania nie jest proste i potrafi zająć trochę czasu, szczególnie jeśli mowa o osobach stawiających pierwsze kroki w mobilnej fotografii. Istotne jest, by cały czas próbować i pod żadnym pozorem się nie poddawać.
Czerpanie inspiracji od ulubionych twórców odgrywa kluczową rolę w momencie nauki, dlatego ważne jest podglądanie ich twórczości i inspirowanie się nią (ale nie kopiowanie!). Ciekawy styl (a także kolorystyka) to w późniejszym czasie wizytówka danego twórcy, która idzie w parze z rozpoznawalnością.
Czy ten post był przydatny?
Kliknij serduszko, aby ocenić
Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba serduszek 28
Daj like jako pierwszy!