Jak usunąć cienie ze zdjęć w Lightroom?

Jak usunąć cienie ze zdjęć w Lightroom?

Spis treści:

Cienie na zdjęciach są jednym z najczęściej spotykanych problemów u początkujących fotografów. Zrobienie dobrego zdjęcia telefonem lub aparatem w plenerze często uwarunkowane jest warunkami atmosferycznymi. Co jednak, gdy na najlepszym zdjęciu widoczny jest cień? Na szczęście można się go łatwo pozbyć w postprodukcji. Jednym ze sposobów na usunięcie cienia jest wykorzystanie programu Adobe Lightroom, który posiada narzędzia do korekcji ekspozycji, jasności i kontrastu.

Usuwanie cienia w programie Lightroom

Po uruchomieniu programu Lightroom, otwórz zdjęcie, z którego chcesz usunąć cień. W tym celu kliknij przycisk “Importuj” w lewym górnym rogu, a następnie wybierz zdjęcie z dysku. Niżej opisane funkcje są dostępne wyłącznie w wersji płatnej Adobe Lightroom.

Maskowanie i pędzel

Kolejno wybieramy narzędzie “Maskowanie“, które znajduje się w zakładce Maskowanie po prawej stronie ekranu. Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego (M).

Usuwanie cienia - narzędzie maskowanie Lightroom
Usuwanie cienia ze zdjęć - narzędzie maskowanie Lightroom

Utwórz nową maskę

Po wybraniu i konfiguracji wstępnych ustawień pędzla przechodzimy do zaznaczenia zacienionego obszaru na naszym zdjęciu. Jeżeli cień na fotografii posiada mocne krawędzie możemy dodatkowo zaznaczyć opcje “Automatyczna maska”. Dzięki niej pędzel będzie automatycznie przywierał do krawędzi.

Mimo wszystko warto zastosować mniejszą średnicę pędzla, aby uniknąć przypadkowego korekcyjnego malowania po innych elementach zdjęcia.

Nowa maska - zaznaczony obszar w Lightroomie
Zaznaczona maska w Lightroom

Ustawienia predefiniowane maski

O tym czym są ustawienia predefiniowane pisaliśmy już w wpisie odpowiadającym na pytanie co to są presety. Dlatego teraz skupimy się na 3 ustawieniach, które pomogą nam usunąć cień ze zdjęcia, a mianowicie: Ekspozycja“, “Cień” i “Kontrast“.

Ustawienia przedstawione poniżej są dopasowane do mojego zdjęcia. W Twoim przypadku mogą się one różnić. Spróbuj dopasować je tak, aby zdjęcie wyglądało jak najbardziej naturalnie!

Ustawienia predefiniowane maski - Lightroom
Ustawienia predefiniowane maski - Lightroom

Efekt końciowy

Jak widać, usunięcie cienia ze zdjęć w programie Lightroom jest stosunkowo proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Wystarczy kilka kroków i trochę praktyki, aby uzyskać zadowalający efekt.

Before After Zacienione zdjęciezdjęcie z usuniętym cieniem

Prostsze gotowe rozwiązanie

Powyżej opisana metoda odnosi się do sytuacji w której tylko fragment Twojego zdjęcia wymaga usunięcia cienia. Jeżeli jednak cała fotografia została wykonana w gorszym świetle lub po prostu chcesz wyciągnąć z niego więcej kolorów możesz skorzystać z naszych profesjonalnych presetów do Lightrooma

Before After Curacao Collection preset lightroom - przed
Before After Preset Lightroom Vanillia - filtry do zdjęć - wesołePreset Lightroom Vanillia - filtry do zdjęć - wesołe

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba serduszek 8

Daj like jako pierwszy!

Udostępnij:
Aparat FUFJIFILM Instax min 12

Aparat natychmiastowy w super cenie!

Drukuje zdjęcie w 5 sekund!

Aparat FujiFilm Instax Mini 12