Co to są presety? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby używać presetów Lightroom

Spis treści:

W czasach, gdy robienie zdjęć przy pomocy telefonu stało się codziennością zarówno w sferach prywatnych, jak i biznesowych, popularność zyskują również techniki, mające na celu poprawę jakości wykonywanych fotografii. Jednym z takich udogodnień są na przykład presety, które zyskały uznanie wśród zwolenników wykonywania zdjęć smartfonem. W niniejszym artykule postaramy się jak najbardziej dogłębnie omówić ich temat, a także udzielić wyczerpującej odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Czym są presety?

Presety są to zbiory ustawień predefiniowane w profesjonalnym programie do edycji i obróbki zdjęć Lightroom. Mówiąc inaczej, są to filtry nakładane na fotografie w celu uzyskania pożądanych efektów. Przy pomocy presetów możliwe jest na przykład poprawienie jakości wykonanej fotografii, a nawet całkowita zmiana jej formy. Presety to nakładki, których wszelkie parametry, takie jak głębia i ostrość koloru, kontrast pomiędzy poszczególnymi barwami, a także rodzaje świateł i cieni zostały już zdefiniowane.

Korzyści wynikające z używania gotowych presetów

Jeśli już wiesz, czym są i do czego służą presety Lightroom, warto nieco przybliżyć korzyści, wynikające z ich wdrożenia we własne fotografie. 

Poprawienie jakości wykonywanych zdjęć

Wykonywanie zdjęć telefonem komórkowym może wielu osobom kojarzyć się nieodłącznie z ich niską jakością, a co za tym idzie niekorzystnymi efektami wizualnymi, jakie oferują. Jest to po części prawda, szczególnie w przypadku nieco starszych modeli smartfonów. Jeśli zależy Ci jednak na możliwie jak najwyższej jakości Twoich zdjęć, a nie masz do dyspozycji aparaty fotograficznego, z pomocą przychodzą presety Lightroom. Wybranie tego odpowiedniego pozwoli na optymalne zbalansowanie takich parametrów, jak ostrość czy głębia kolorów. Fotografie staną się bardziej szczegółowe, a przedstawiony na nich produkt zyska w oczach klientów.

Spójność zdjęć

Jeśli jesteś osobą, prowadzącą bloga czy też konto na portalu społecznościowym, na przykład Instagramie, z pewnością zależy Ci na estetycznym wyglądzie. Na to, czy profil lub witryna internetowa prezentują się korzystnie, w głównej mierze wpływają przede wszystkim umieszczane na nich zdjęcia. W przypadku, gdy wybierzesz edytowanie każdej z fotografii osobno, pomiędzy poszczególnymi zdjęciami mogą wystąpić nieznaczne różnice, które jednak mogą zaburzać estetykę. Presety pomogą natomiast uzysk spójny feed na Instagramie.

Wielość możliwości fotograficznych

Nawet mało doświadczony fotograf doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż im bardziej urozmaicona jest gama dostępnych zdjęć, tym istnieje większa szansa na to, że zdobędą one zainteresowanie sporego grona odbiorców. To właśnie presety mogą stanowić znaczne ułatwienie w docieraniu do klientów i czytelników o różnorodnych preferencjach, jeśli chodzi o obróbkę zdjęć. Oferują one szerokie możliwości również, jeśli Twoim celem jest nieco poeksperymentować z dostępnymi opcjami.

Bezproblemowa edycja zdjęć

W przypadku presetów edycja wykonanych fotografii przebiega bez żadnych większych komplikacji. W przestrzeni internetowej znajdziesz wiele profesjonalnych poradników, tłumaczących jak zainstalować presety, a nawet jak stworzyć preset. W przypadku ręcznego dostosowywania wszystkich parametrów, zadanie może się okazać nieco trudniejsze. Tutaj natomiast, wystarczy jedynie kilka kliknięć, aby już po chwili cieszyć się zupełnie nowym zdjęciem, z edytowanym na miarę Twoich potrzeb. 

Oszczędność czasu

Jeśli na co dzień nie zajmujesz się specjalistyczną edycją fotografii i nie jesteś doskonale obeznany z każdym parametrem oraz jego wpływem na ostateczne rezultaty, samodzielna obróbka może stanowić nie lada wyzwanie. W przypadku presetów praca jest nie tylko prosta i intuicyjna, ale zajmuje również o wiele mniej czasu. W przypadku ilości fotografii przekraczającej kilkadziesiąt, warto zastosować ustawienie powielania filtru, które z łatwością można znaleźć w programie Lightroom.

Odkrywanie nowych możliwości

Presety Lightroom oferują szerokie pole do popisu dla osób, które pragną zaskoczyć swoich odbiorców, korzystając z zupełnie nowych technik edycji. Możesz także stworzyć kolaż zdjęć, składający się z rozmaitych fotografii o różnorodnych parametrach.

Płatny preset - uzupełnij niebanalny efekt na zdjęciach

Program Lightroom Classic oferuje presety zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. Jeśli zamierzasz korzystać z nich często oraz zależy Ci na uzyskaniu możliwie jak najkorzystniejszych efektów, powinieneś postawić na wykupienie kilku interesujących Cię presetów.

Presety lightroom od Foto-Filtry - zdjęcia jak od profesjonalnego fotografa

Jeśli szukasz efektownych filtrów w przystępnej cenie, powinieneś z pewnością zwrócić uwagę na presety lightroom od Foto-Filtry. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych zestawów ustawień:

Presety City Life - filtr do miast

Preset City Life doda niepowtarzalnego charakteru zdjęciom wykonywanym w mieście, redukując szare odcienie i dodając fotografiom nieco żywych tonów. Świetnie sprawdzi się, jeśli chodzi o miejskie fotografie. Sprawdź preset

Before After Preset Lightroom City Life - 1 przedPreset Lightroom City Life - 1 po

Preset Nature - filtr dla przyrody

Jeśli pasjonujesz się wykonywaniem zdjęć w naturalnej scenerii, możesz poprawić ich jakość oraz oferowane przez nie efekty wizualne, stawiając na preset Nature. Nadaje on zdjęciom naturalnego, ciepłego odcienia, usuwając zbyt intensywnie prezentujące się światła i cienie. Sprawdź preset

Before After Preset Lightroom Nature - filtry do zdjęć natura, przyroda - 1 przedPreset Lightroom Nature - filtry do zdjęć natura, przyroda - 1 po

Preset Vanillia - filtr pastelowy

Jeżeli zależy Ci natomiast na dodaniu pastelowych tonów oraz rozjaśnieniu fotografii, skorzystaj z presetów Vanillia. Sprawdzą się one pierwszorzędnie w przypadku zdjęć, na których dominują jasne odcienie, nadając im pogodnego, wakacyjnego klimatu. Sprawdź preset

Before After Preset Lightroom Vanillia - filtry do zdjęć - wesołe - 1 przedPreset Lightroom Vanillia - filtry do zdjęć - wesołe - 1 po

Preset Autumn - filtr jesienny

Na uwagę zasługuje także preset Autumn, który dzięki filtrom ocieplającym kolorystykę oraz ożywiającym kolory, dodaje fotografiom jesiennej atmosfery. stanie się niezastąpiony w przypadku zdjęć wykonywanych w plenerze, ale również tych Halloweenowych. Sprawdź preset

Before After Preset Lightroom Autumn seria jesienna - 1 przedPreset Lightroom Autumn seria jesienna - 1 po

Presety fotograficzny - kto na nich skorzysta? 

Z pewnością teraz zastanawiasz się, czy użycie gotowych filtrów to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli prowadzisz własnego bloga, stronę internetową czy posiadasz konto na Instagramie lub Facebooku, gdzie dzielisz się ze swoimi odbiorcami Twoim zdjęciami, odpowiedź będzie z pewnością twierdzącą. Taki zabieg z pewnością przyciągnie rzesze potencjalnych obserwatorów, przyczyniając się do wyrobienia pozytywnego zdania o Twojej marce w sieci. Lightroom to także ciekawy program dla osób zainteresowanych fotografią, które chcą rozwijać swoje umiejętności edycji zdjęć.

Presety jako niezastąpiony dodatek do sesji zdjęciowych

Sesje zdjęciowe zyskają niepowtarzalnego klimatu, gdy zostaną uzupełnione o preset, które pozwolą na wydobycie z fotografii tego, co najlepsze, przy jednoczesnym zatuszowaniu jej negatywnych aspektów. Aplikacja Lightroom to doskonałe rozwiązanie dla osób, które postawiły na zawodowe robienie zdjęć telefonem.

Jak dostosować rodzaj presetu do wykonywanych fotografii? 

Kluczem do odpowiedniego odbioru fotografii, które umieszczasz na swojej stronie internetowej czy profilu w mediach społecznościowych, jest jak najskuteczniejsze dostosowanie używanych presetów do rodzaju zdjęcia. Aby zrobić do poprawnie, na samym początku należy ustalić temat wykonywanych zdjęć, a także efekty, jakie zamierzasz uzyskać. W zależności od tego, czy Twoim celem jest wydobycie kolorów przedstawiającego egzotyczne potrawy, a może nadanie minimalistycznego charakteru wakacyjnym pocztówkowym panoramom, zastosujesz inny filtr. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym wyglądzie Twoich zdjęć, warto zainwestować w presety od Foto-Filtry.pl

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba serduszek 32

Daj like jako pierwszy!

Udostępnij:
Aparat FUFJIFILM Instax min 12

Aparat natychmiastowy w super cenie!

Drukuje zdjęcie w 5 sekund!

Aparat FujiFilm Instax Mini 12