Co to jest hasztag i jak dodawać je dobrze?

Spędzasz dużo czasu na Instagramie? Prowadzisz konto prywatne lub dla Twojej firmy? Zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić Twoje posty, by trafiały do większego grona osób? Z pomocą przychodzą Ci #hasztagi! Z tego artykułu dowiesz się, o co chodzi z hasztagami, dlaczego warto ich używać oraz jakie hasztagi najlepiej stosować.

Hasztag, co to znaczy?

Na początku dowiemy się, co to jest hasztag? Hasztag to fraza poprzedzona symbolem #, nazywanym przez niektórych w języku potocznym kratką. Co oznacza znak # przed słowem? Jest ono wzięte z angielskiego i brzmi hash. Z kolei druga część wyrażenia, czyli „tag”, znaczy w tłumaczeniu „znacznik”.

Zadaniem hasztagów jest grupowanie contentu, abyśmy mogli szybko i w łatwy sposób znaleźć treści z określonych kategorii. Dla przykładu, jeśli wpiszemy #dog, to wyświetlą nam się posty, które użytkownicy w ten sposób otagowali. 

Hasztagi w sieci były używane od końcówki lat osiemdziesiątych. Wykorzystywane były do grupowania treści na znanej wtedy platformie IRC. Jednak szerszą popularność zyskały w 2007 roku. To właśnie wtedy Amerykanin, Chriss Messina, pracujący kiedyś w Google zaproponował Twitterowi, aby zaczęli grupować posty. Serwis z tego korzystał i była to bardzo przydatna funkcja, która pozwalała użytkownikom znaleźć to, co dla nich istotne. Wkrótce potem hasztagi zostały zaadaptowane przez inne serwisy Internetowe. Tak też zyskały swoją popularność na Instagramie.

Jak prawidłowo używać hasztagów?

Dodając hasztagi do naszych postów, powinniśmy robić to w odpowiedni sposób tak, by było to atrakcyjne dla naszych odbiorców. Wobec tego, jak dodać hasztagi na Instagramie? Hasztagi dodajemy w opisie swojego postu i dobieramy je tak, aby były dopasowane tematycznie. Po wpisaniu znaku # oraz kilku liter, wyskoczą nam najczęściej używane hasztagi.

Należy też pamietać, że kilkuczłonowe hasztagi piszemy łącznie.

Dla przykładu: dodajemy zdjęcie z białym psem i chcemy je oznaczyć „white dog”. Tworząc hasztag musimy napisać #whitedog, gdyż jeśli zrobimy to oddzielnie, to jako hasztag oznaczy nam się tylko słowo white. Jeśli natomiast chcemy koniecznie oddzielić dwa słowa, możemy zastosować znak podkreślenia „_” i wtedy stworzony przez nas hasztag będzie wyglądał następująco: „#white_dog”, chociaż nieczęsto spotykamy takie oznaczenia w serwisie Instagram.

Piramida hasztagów, a co to?

W kontekście prawidłowego używania hasztagów, warto wspomnieć o tak zwanej piramidzie hasztagów. Składa się ona z trzech poziomów. 

Jak dodawać hasztagi - piramida hasztagów na Instagrama
Piramida hasztagów
 • Poziom I, to 10-15 małych hasztagów, czyli takich z zasięgiem 5-50 tys. Pozwala on zdobyć sekcję TOP 9 postów z małymi hasztagami. Gdy post otrzyma wyróżnienie w tej sekcji, otrzyma więcej polubień.
 • Poziom II 5-10 średnich hasztagów, czyli takich z zasięgiem 50-100 tys. Gdy post awansował w TOP 9 małych hasztagów, trafia do tej kategorii i tutaj wielu użytkowników może go lajkować, zwiększając jego popularność.
 • Poziom III 1-5 dużych hasztagów, czyli takich z zasięgiem 100-500 tys. Do tej sekcji trafiają posty, które były popularna na poziomie II.
Zasięg hasztagów, to najkrócej mówiąc, liczba oznaczeń przez użytkowników. Przy wpisywaniu każdego hasztagu na Instagramie widzimy informację, ile razy on był użyty. Taka metoda pozwala zwiększyć zasięgi na Instagramie.

Hasztag w biogramie

bio na Instagramie możemy także dodać hasztag. Powinien być unikalny, opisujący naszą działalność. Wymyśl swój własny hasztag, który będzie spójny z tematyką Twojego profilu oraz zachęcaj innych użytkowników do używania go!

Dodatkowo własny tag możesz stosować stale we wszystkich swoich postach.

Jakich hasztagów używać?

Hasztagi warto dopasowywać do tematyki naszego profilu. Aktualnie Instagram stał się potężnym narzędziem marketingowym w którym coraz mniej miejsca na konta prywatne. Chcąc się wybić znajdź coś co lubisz i nie odbiegaj zbyt daleko od tematu. Przykładowymi tematami przewodnimi kont, mogą być:
 • Sport – Jak dobrze wykonywać, ćwiczenia, pomysły na zdrowe posiłki oraz motywacja.
 • Podróże – sposoby na tanie podróżowanie, piękne miejsca, które warto odwiedzić.
 • Moda – pomysły na stylizacje, zabiegi kosmetyczne, aktualne trendy.
Przy sprecyzowanej tematyce konta znacznie łatwiej dobierać odpowiednie tagi, a tym samym zwiększa się szansa na trafienie do odpowiedniej grupy odbiorców. Jest to szczególnie ważne, ponieważ algorytm Instagrama zwiększy widoczność Twojego postu, jeżeli dojdzie w nim do interakcji użytkowników.

Jeżeli nie masz pomysłu na # zrób research! Zainspiruj się kontami innych twórców, których konta dobrze się rozwijają. Pamiętaj jednak, że profile z setkami tysięcy obserwujących mogą pozwolić sobie na więcej swobody niż te dopiero zaczynające.

Istnieją również hashtagi, które pasują do każdego zdjęcia, a są to między innymi:
 • #ff – oznacza dosłownie follow friday. Jest to piątkowy zwyczaj w serwisach społeczonościwych, który polega na rekomendowaniu innym użytkownikom ciekawych osób do śledzenia.
 • #f4f – oznacza follow for follow, czyli dosłownie, że jeśli ktoś nas obserwuje, to my za to również dołączymy do grona obserwatorów.
 • #l4l – oznacza like for like, czyli, jeśli ktoś polubi naszego posta, to my w podziękowaniu zostawiamy like pod jego postem.
Stosowanie tych tagów może być opłacalne w przypadkach, gdy z jakiegoś powodu chcemy zebrać szybko wielu obserwujących. W dłuższej perspektywie czasu, odradzamy stosowanie tych tagów, ponieważ zebrani w ten sposób obserwatorzy nie będą zainteresowani Waszym contentem co w rezultacie może zmniejszyć zasięgi.

Najpopularniejsze hasztagi w 2021 roku.

Jako ciekawostkę przedstawimy listę hasztagów, które były najpopularniejsze na świecie w roku 2021. Jakie oznaczenia cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników serwisu? Oto kilka z nich:

 1. #love
 2. #instagood
 3. #photooftheday
 4. #fashion
 5. #beautiful
 6. #happy
 7. #cute
 8. #tbt
 9. #like4like
 10. #followme
 11. #picoftheday
 12. #follow
 13. #me
 14. #selfie
 15. #summer

Dlaczego warto używać hasztagów?

Prawidłowo użyte hasztagi zwiększają zasięgi naszych postów oraz pomagają dotrzeć do grupy odbiorców zainteresowanych tym samym tematem. Dodatkowo post ma szanse pojawić się u użytkowników, którzy obserwują dany hashtag.

Czy ten post był przydatny?

Kliknij serduszko, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba serduszek 4

Daj like jako pierwszy!

One thought on “Co to jest hasztag i jak dodawać je dobrze?

 • 4 października, 2021 o 6:27 pm
  Permalink

  Odpowiednie wykorzystanie hasztagów to ciężkie zadanie. Bardzo ciekawy artykuł

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *